Kukurydza to bardzo wydajna roślina paszowa, dzięki czemu gatunek ten znalazł wielu zwolenników. Jednak by plony były możliwie...
Jak pokazują coroczne dane statystyczne jedną z głównych przyczyn wypadków podczas pracy na wsi nadal pozostaje alkohol. Niestety nadal...
Borówka amerykańska uprawiana na terenie Polski jest krzewem wymagającym zaangażowania ze strony sadownika. Nawet w przypadku często...
Kolorowy i pachnący ogród to doskonałe miejsce do tego, aby urządzić swoją wymarzoną przestrzeń, z dala od ulicznego zgiełku i oczu przechodniów, idealną na relaks i spotkania w gronie najbliższych. Choć nie każdy jest posiadaczem kawałka ziemi, to wszyscy mogą stworzyć swoją oazę spokoju – wystarczy do tego balkon. Można go zaaranżować w taki sposób, aby poczuć się jak w bajecznym ogrodzie pełnym słodkich zapachów i soczystej zieleni przeplatanej wieloma kolorami. Niezbędne do tego są odpowiednie kwiaty oraz znajomość ich uprawy i codziennej pielęgnacji.
Ekspozycja na słońce
Decydując się na założenie ogrodu na swoim balkonie konieczne jest określenie jego ekspozycji na słońce. Trzeba mieć bowiem świadomość, że nie wszystkie kwiaty balkonowe są odporne na słońce, podobnie jak nie każda roślina dobrze czuje się w cieniu. W zależności od stanowiska, można więc wybierać:
- kwiaty balkonowe odporne na słońce, m.in.: ubiorek okółkowy, hebe, czystek, nierembergia;
- kwiaty balkonowe cieniolubne, m.in.: niecierpek nowogwinejski, begonia, niezapominajka, nasturcja, komarzyca.
Jeżeli balkon znajduje się w cieniu, ale rosną już na nim rośliny, które lubią nasłonecznione stanowiska, to warto każdego dnia wystawiać je na pełne słońce, choć na kilka godzin.
Odpowiednie doniczki
Doniczki balkonowe razem z kwiatami tworzą niepowtarzalny klimat. Można bowiem wybrać skrzynki i doniczki, które są drewniane, metalowe, gliniane lub wykonane z kolorowego plastiku. Warto dopasować je do ogólnej aranżacji, ale nie można przy tym zapominać, że pojemniki muszą zapewnić optymalne warunki do rozwoju roślin. W związku z tym, istotna jest właściwa wielkość – doniczki powinny mieć minimum 20 centymetrów średnicy, a skrzynki minimum 15 centymetrów szerokości. Ważne są też otwory odpływowe na spodzie, a także stabilność i łatwy montaż.
Podlewanie i nawożenie
Intensywność podlewania zależy w głównej mierze od rodzaju rośliny, stanowiska oraz rodzaju pojemnika. Najczęściej kwiaty balkonowe podlewa się raz dziennie – późnym popołudniem albo wieczorem. Ważne jest, aby nie podlewać roślin w pełnym słońcu, ponieważ woda szybko wyparuje, a kropelki wody znajdujące się na liściach i płatkach zadziałają na zasadzie soczewki, która w połączeniu z promieniami słonecznymi uszkodzi powierzchnię roślin wypalając ją. Kwiaty należy podlewać obficie, aby woda wyciekała spod doniczki, ale nie za często (dopiero wtedy, kiedy podłoże jest suche). Jeżeli ziemia wysycha zbyt szybko, czego powodem bywa silne nasłonecznienie stanowiska, to można podlewać rośliny nawet dwa razy dziennie.
Nawożenie kwiatów balkonowych jest wymagane w przypadku większości roślin, ponieważ ilość składników pokarmowych, które znajdują się w ziemi, bywa niewystarczająca. Regularne zasilanie jest więc szczególnie ważne w przypadku gatunków, które kwitną długo i obficie. Warto dobierać nawozy przeznaczone do konkretnych roślin oraz ich potrzeb. Niektóre preparaty są ogólnie polecane do kwiatów balkonowych ze wskazaniem kilku konkretnych gatunków. Jednym z nich jest (https://www.sklepogrodniczy.pl/nawoz-dlugodzialajacy-osmocote-burza-kwiatow-300g-substral/) nawóz, który przedłuża kwitnienie roślin balkonowych, ale szczególnie polecany jest do surfinii i pelargonii.
Codzienna pielęgnacja kwiatów balkonowych
Aby móc cieszyć się pięknym widokiem podczas porannego picia kawy na balkonie, konieczna jest właściwa codzienna pielęgnacja kwiatów. Usuwanie zwiędłych i uschniętych liści zapobiegnie rozwojowi pleśni i innych chorób, a także wpłynie na ładniejszy wygląd doniczki i jej zawartości. Warto też pozbywać się przekwitających kwiatów, dzięki czemu roślina będzie bujniej kwitła, ponieważ zyska więcej sił. Dobrze jest też przemywać liście, usuwając w ten sposób zalegający kurz i brud, który może utrudniać roślinie oddychanie. Jest to ważne szczególnie w przypadku balkonów, które znajdują się od strony ruchliwej ulicy.